İntek Kalıp ve İskele Sponsorluğu

İntek Kalıp ve İskele Sponsorluğu

İş sağlığı güvenliği bilincinin yayılmasına ve kaliteli işçilikleri arttırmaya yönelik olarak mesleki yeterlilik belgesi sahibi usta sayısını da arttırmaya destek olmak üzere İntek Kalıp ve İskele ve Milimetrik Personel Sınav ve Belgelendirme Ltd. Şti. (Milimetrik) arasında Mesleki Yeterlilik Kurumu teşvikleri kapsamında Tek Nokta Başvuru Protokolü imzalanmıştır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2015/1 sayılı tebliği ve 26.05.2016 tarihi itibari ile tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde yer alan bazı mesleklerde MYK mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu yürürlüğe girmiştir. İlgili mesleklerde belgesiz usta çalıştırılamayacak, Bakanlık tarafından yapılan denetimlerde belgesiz usta çalıştıran işverenlere cezai yaptırımlar uygulanabilecektir.

İntek Kalıp ve İskele, Ulusal ve Uluslararası geçerliliği olacak belgelendirme faaliyetleri ile inşaat sektöründe yapılacak uygulamaların uzman ustalar tarafından yapılmasını, buna bağlı olarak ülkemizdeki işçilik kalitesinin artırılmasını, marka değerinin korunmasını, işçilik hatalarına bağlı müşteri şikayet ve maliyetlerinin asgariye indirilmesini ve rekabet gücünün artırılmasını hedeflemektedir.

Bu doğrultuda İntek Kalıp ve İskele, Sosyal Sorumluluk Projesi (MYK) teşvikleri kapsamında; Panel Kalıpçı, İskele Kurulum Elemanı ve İnşaat İşçisi branşlarında faaliyet gösteren ustaların MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almasına destek vermektedir ve bu meslekleri icra eden kişilerin bağımsız ve tarafsız bir şekilde MYK belgesi sahibi olabilmesi için TÜRKAK’tan akredite ve MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu olan Milimetrik Personel Sınav ve Belgelendirme Ltd. Şti. (Milimetrik) ile Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarının yapılması için protokol imzalamıştır.

MYK Belgesi sınavları, Milimetrik Belgelendirme tarafından yapılacaktır. Sınavlarda başarılı olan ustalar katıldıkları branşa ait Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni almaya hak kazanacaklardır. Bu proje kapsamında başvurularını ileten adaylara Milimetrik Belgelendirme birimi tarafından başvuru sıralamasına göre ulaşılacak ve sınav planlamaları adaylarla görüşülerek yapılacaktır. Bir ilde sınav programı yapılabilmesi için o ilden en az 25 adayın başvurusu olmalıdır. Proje kapsamında adaylara ilk sınava giriş tarihinden itibaren bir yıl geçerli olmak üzere üç sınav hakkı tanınacaktır. Tüm sınavları başarıyla tamamlayan adaylar mesleki yeterlilik belgesine sahip olacaktır. Sınavda başarı gösterenlerin sınav ücretleri, işsizlik fonundan karşılanacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belge zorunluluğu hakkında bilgi almak için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

https://www.myk.gov.tr
https://www.myk.gov.tr/index.php/tr/myk-meslek-yeterllk-belges-zorunluluu-sayfasi

 

Bu gönderiyi paylaş